Światowy Dzień Wyborów

Światowy Dzień Wyborów ustanowiony został we wrześniu 2005 roku podczas Konferencji Światowych Organizacji Wyborczych (Global Elections Officials – GEO)  na pierwszy czwartek lutego każdego roku. Stanowi on symbol powszechnego prawa Obywateli do udziału w wyborach i tym samym ważną formę kształtowania demokratycznych praw i wolności obywatelskich. 

W Światowy Dzień Wyborów organy wyborcze w wielu krajach przypominają Obywatelom o ich prawie poprzez seminaria, warsztaty i dyskusje. Celem corocznego Światowego Dnia Wyborów jest zarówno edukowanie o historii wyborów, jak i informowanie społeczeństwa o nowych osiągnięciach i wyzwaniach związanych z różnymi typami systemów głosowania. Inicjatorzy Dnia zwracają także uwagę parlamentów, rządów, polityków i światowych przywódców na znaczenie ich wiodącej roli, jaką odgrywają w promowaniu kultury demokracji i wysokiego poziomu uczestnictwa w wyborach. Światowy Dzień Wyborów to także okazja do promocji prawa do głosowania wśród młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy w najbliższym czasie będą głosować po raz pierwszy.   

W związku z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Wyborów Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego Elektor, działające przy Centrum Studiów Wyborczych UMK w Toruniu, zorganizowało projekt pn. Jak promować udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Celem spotkania jest przedstawienie najważniejszych i interesujących zagadnień związanych ze zbliżającymi się eurowyborami.

W ramach projektu odbędzie się seminarium naukowe z wystąpieniami studentów, dotyczącymi wybranych zagadnień systemu wyborczego do PE, w tym zwłaszcza czynnego prawa wyborczego i znaczenia frekwencji wyborczej. Zaplanowano również debatę studencką w stylu oksfordzkim, a także dyskusję uczestników z ekspertami o wyborach i europarlamencie.

Tegoroczna edycja projektu jest częścią kampanii Tym razem głosuję, realizowanej we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej przez Biura Parlamentu Europejskiego.

Więcej szczegółów dotyczących seminarium znajdziecie Państwo: tutaj.

Rejestr zmian

 • Data utworzenia

  06-02-2019 8:37

  Wprowadził:

  Joanna Koper

 • zobacz cały rejestr

 • Data modyfikacji

  06-02-2019 8:38

  Wprowadził:

  Joanna Koper

 • Data modyfikacji

  06-02-2019 8:38

  Wprowadził:

  Joanna Koper

 • Data modyfikacji

  07-02-2019 8:58

  Wprowadził:

  Joanna Koper

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij